Araçlar - Makaleler

WPA2 Kırıldımı WIFI Artık Güvenli Değilmi?

16 Ekim 2017, Yazar 0 comment

WPA2 Kırıldığı Yönünde Söylentiler!

Dünyanın dört bir yanındaki Wi-Fi cihaz üreticilerinin çoğunluğu tarafından kullanılan de-facto şifreleme yöntemi olan WPA2 (Wi-Fi Korumalı Erişim 2), kırılmış olduğu yönünde söylentiler dolaşıyor. Bugün ortaya atılan iddianın nasıl yapıldığı açıklanmamış olmasına rağmen, bulunan kusuru gözden geçiren geliştiriciler bunun ciddi olduğunu ve dünya çapında yaygın etkilere sahip olabileceğini doğruladı.Benim Şifrelerimi Çalarlarmı?

Bilgisayar korsanlarının Wi-Fi şifrelerini çözebilecekleri, istenilen IP adresinin internet etkinliğini takip izleyebileceği veya şifrelenmiş veri akışını takip edebilecekleri uyarısı yapıldı. Bu tabi öyle kolay değil WIFI yı bedavaya getirmeye çalışanların kırabileceği bir yöntem yok ortada.

14 yıllık bir teknoloji olan WPA2’nin ömrünü tamamladığına yönelik tartışmalar zaten uzun süredir gündemi meşgul ediyordu.

Saldırının, bugünkü güvenlik açıklarını açıklayan Mathy Vanhoef’e göre, saldırı, şu anda dünya çapında dağıtılan hemen hemen tüm kablosuz ağlara karşı işliyor ve Android cihazlar, Wi-Fi saldırısının “son derece yıkıcı” bir versiyonuna karşı özellikle savunmasız durumda.

Şuan İçin Hala En Güvenlisi WPA2

Araştırmalar hala en güvenli yöntemin WPA2 olduğu yönünde ve modeminizin sistemini güncellerseniz sorun ortadan kalkıyor.

Endişelenmesi Gerkenler Kurumlar ve Büyük İşletmeler

KRACK (Key Reinstalition Attacks) adında yeni geliştirilen yöntemin, sistemin gardını düşürmeyi başardığı belirtiliyor. Saldırılardan endişelenmesi gereken ilk yerler ise büyük şirketler ve resmi devlet kurumları. Evimizdeki WIFI ağlar şu an için güvende diyebiliriz.