Araçlar - Makaleler

TrackR Nedir Ne İşe Yarar

2 Ağustos 2017, Yazar 50 comments
TrackR Nedir, Ne İşe Yarar, Ne İşe Yaramaz?

Yanıltıcı Reklamlarda karşıma sık sık çıkan TrackR yi incelemek, görüş belirtmek bir teknoloji takipçisi olarak ve droid.com.tr yazarı olarak boynumun borcu oldu. Yanıltıcı reklam derken kastım; bir haber sitesinde gördüğüm reklamın içeriğindeki gibi TrackR nin hırsızlığa caydırıcı olabileceği yada engel olabileceği hatta çalınan aracınızın TrackR aracılığı ile bulunabileceğinin ima edilmesi.

Nasıl Çalışırın Aslı

Benimde daha önce üzerinde çalıştığım bir teknoloji olan Mobil bir cihaz ile diğer alet edavatların kablosuz olarak haberleştirilmesi üzerine dayalı bir teknoloji olan TrackR kısacası telefonunuzla Bluetooth teknnolojisi aracılığı ile bağlantı kurar. Telefonunuz TrackR nin belirli bir alanda (30 Metre gibi) çevresindeyken konumunu kaydededer bu sayede telefonunuz TrackR ile olan bağlantısınız kaybettiğinde (siz 30 metre kadar uzaklaştığınızda) son konumunu hafızada saklar ve siz daha sonra telefonunuza baktığınızda size son olarak kaydettiği konumu gösterir.

Ne İşe Yarar Bu Anahtarlık?

Bu anahtarlık boyutundaki tag diye adlandırılan cihazı cüzdanınıza koyarsanız ve cüzdanınızı kaybederseniz size son olarak telefonunuzla bağlantı kurduğu konumu gösterir yani diyelim bir cafede otururken siz farketmeden cüzdanınız koltuğun arasına düştü (başıma geldi :)) sonra hesabıda başkası ödedi ve çıkıp gittiniz hatta cüzdanınız bir sürü yere uğramanıza rağmen ertesi güne kadar germedi işte bu aşamada TrackR imdadınıza yetişiyor ve telefonda size cüzdanınızla en son bağlantı kurduğu yeri gösteriyor ve sizde kafeye gidip cüzdanınızı buluyorsunuz.

TrackR Çalınan Aracınızı Bulmanıza Yardımcı Olurmu?

Çalınan aracınızı bulmanıza yardımcı olamaz maalesef hatta kaybettiğiniz köpeğinizide bulmanıza yardımcı olamaz tabi peluş değilse 😉 Nedenmi çünki size en son telefonunuzla bağlantı kurduğu yeri gösterir ve çalınan aracınız sizin bıraktığınız yerde olmayacağı için gösterdiği konumun bir faydası olmayacaktır. Köpeğinizde  bıraktığınız yerde kalmıyorsa onunda hareket halindeki yerini gösteremez.