Araçlar - Makaleler

Arduino TEENSY-LC USB Geliştirme

1 Ağustos 2017, Yazar 0 comment

 
Gerçek Donanımsal Serial Portları

Çoğu modern proje, sensörler, eklenti kartları ve diğer sistemlerle veya internet ile seri iletişim kurar. Teensy-LC nin donanımsal seri portları ile projelerinizi büyük ölçüde basitleştirir ve mükemmel performans sağlarsınız.

Teensy-LC, bol sayıda serial bağlantı sunar: 2 SPI portu, 2 I2C ve 3 Serial portu. Teenysy RS485 verici desteğide sumaktadır.  Teensy-LC, ucuz bir şekilde interney şeysi projeleriniz için de”Internet Of Things” ideal bir çözüm olabilir. Projenizi, ESP8266 Wifi modülüyle eşleştirmek ,sterseniz gerekli donanım seri portunu veya SPI portunu Teensy-LC üzerinde bulacaksınız.

Verimli USB İletişim

Teensy-LC, Teensy 3.1 ile aynı USB donanıma sahiptir. Tüm USB veri aktarımı minimum CPU yüküyle doğrudan belleğe yazdırabilir.  Teensy-LC, USB Seri, MIDI, Klavye (uluslararası düzen), Fare, Joystick ve RawHID protokollerini destekler. Donanım tarafından herhangi bir USB aygıta izin vererek 16 adet çift yönlü USB bitiş noktasının tam olarak destekler. Düşük maliyetine rağmen Teensyduino’ya daha fazla USB protokolü eklendiğinden, Teensy-LC görevini üstlenecektir.

Donanım Zamanlayıcıları

Birçok Arduino kütüphanesi donanım zamanlayıcısı gerektirir ve geleneksel Arduino ürünlerinde 3 veya 4 zamanlayıcı bulunur;  Teensy-LC de ise 16 veya daha fazla bit çözünürlüğe sahip toplam 7 zamanlayıcı vardır. Kullananlar Timer ların ne kadar önemli olduğunu ve Teensy’nin bu açıdan devir açtığını anlayacaktır. Bu fazladan timerlar sayesinde Normalde çatışmalara neden olabilecek birçok popüler kütüphane kombinasyonu Teensy LC ve Teensy 3.1’de sorunsuz bir şekilde birlikte kullanılabilir.

12 Bit özünürlükte Analog Giriş ve Çıkış

Analog sinyaller birçok projede kritik öneme sahiptir. Teensy-LC, analog girişler olarak işlev görebilecek  13 pine sahiptir ve etkili analog çözünürlük 12 bittir. Ayrıca, analog çıkış sinyali için gerçek bir 12 bit dijital-analog dönüştürücü içerir.

32 bit ARM Cortex M0 + İşlemci

Cortex-M0 + işlemci, daha düşük güç ve daha düşük maliyetli cihazlar için tasarlanmış güçlü bir 32 bit CPU’dur.
Cortex-M0 +, Teensy 3.1’de bulunan Cortex-M4’e göre daha düşük hızda çalışan bir işlemcidir fakat daha basit bir veri yolu yapısı içeriyor. KIsave basit kodlar için, M0 +, aynı saat frekansında çalışırken çoğu zaman benzer bir hızda çalışır. Yoğun matematikli  uygulamalar için Cortex-M4, önemli ölçüde daha hızlı olabilir ve tabii ki daha yüksek saat hızlarını destekler. 48 MHz’lik Cortex-M0 +, 16 ve 32 bit değişkenleri işlerken, 16 MHz’de 8 bit AVR işlemcilerinden çok daha hızlıdır!

Teensy 3.1 ile karşılaştırıldığında …
  • Teensy 3.1’in bazı özellikleri bu düşük fiyat noktasında mevcut değildir.
  • I / O pinleri 5V toleranslı değildir.
  • Maksimum hız sadece 48 MHz’dir ve Cortex-M0 +, M4’ün özel matematik sel işlem desteklerini sağlamaz.
  • CAN veriyolu mevcut değil.
  • Teensy-LC, 16 tam özellikli kanal yerine sadece 4 hafif DMA kanalına sahiptir.
  • Serial1; Serial2 yalnızca standart arabelleklere sahiptir, FIFO’lar değildir.
  • Daha az sayıda donanım zamanlayıcısı mevcuttur.
Arduino TEENSY-LC Teknik Özellikleri
Mikrokontrol MKL26Z64VFT4
Çalışma Voltajı 3.3V
Giriş Voltajı (limit) 3.3V
Dijital I/O Pinleri 27
PWM Dijital I/O Pinleri 10
Analog Giriş Pinleri 13
Analog Çıkış Pinleri 1
Flaş Hafıza 62 KB
SRAM 8 KB
EEPROM 1/8 (emu) KB
Çalışma Frekansı 48 MHz