Araçlar - Makaleler

Android Studio İle Uygulama Geliştirme

4 Haziran 2017, Yazar 0 comment
Android Uygulaması Geliştirmek

İlk uygulamamızı geliştirmeye başlamadan önce Android Nedir ve Android Studio Nedir diye yazılarım olmuştu, o yazıları da okumak isterseniz lütfen bağlantılara tıklayın. Android Studio’yu indirip kurduğunuzu varsayıyorum.

Uygulamaya Başlayalım

Android Studio exe ye tıkladığımızda karşımıza karşılama ekranı gelir oradan yada yukarıda görülen ekrandan New Project seçip uygulamamıza başlıyoruz.

Uygulamaya İsim Verme ve Kaydedilecek Klasörü Belirleme

Android uygulama geliştirmeye başlamakResimde de görüldüğü gibi başlangıçta uygulamamıza isim veriyor ve kaydedilecek klasörü seçiyoruz. Proje isminin büyük harfle başlaması ve Türkçe karakter kullanılmaması gerekiyor, bunlarla ilgili hata alabilirsiniz. Başlangıçta kayıt edilecek klasörün programın varsayılan klasörü olarak kalmasını tavsiye ederim.

Minimum Hangi Android Sürümünü Hedef Alıyoruz


Minimum hangi androidKutucuklar arcılığı ile uygulamamızın hangi cihazlar için tasarlandığını belirliyoruz. Android Studio ile Android TV, saat hatta otomobiller için uygulama geliştirebiliriz. Minimum Android sürümünü belirleme konusunda da ilk indirdiğimizde kurulum ile bize gelen sürüm hangisiyse onu seçmememiz gerekiyor. Yani burada da yapmamız gereken bir şey yok.

Başlangıç Şablonunu Belirleme

Başlangıç şablonunu belirlediğimiz alan. Bize sıfırdan başlamak yerine uygulama kayan bir menü yada harita uygulaması gibi örnekler sunuyor. Biz başlangıç için Basic Activity i seçelim ve next butonuna tıklayalım.

Uygulamanın İsim Başlık ve Paket İsmi

Uygulamamızın paket ismi, başlığı ve nesne kalsör isimlerini burada belirliyoruz, sonra istersek değiştirebiliriz. Burada da bazı yazım kuralları var dikkat etmemiz gereken. Son Olarak Finish butonuna tıkayabiliriz

Uygulama Üzerinde Çalışmaya Başlayabiliriz

Şimdilik ilgileneceğimiz kısımlarımız bunlar. Java kodlarımızın olduğu kısımda nesnelerimizi tanımlıyoruz ve nesnelerin ne yapacağına karar veriyoruz. Butonlar, tekstler, kaydırmalı nesne yapıları, barlar ve çok daha fazlası nesneler bölümünde. Layout yani nesne düzenimizin olduğu bölüm, bir nevi telefonda gördüğümüz kısım diyebiliriz. Ve nesne ağacı, layouta eklediğimiz nesneleri burada tekst olarak görüyoruz.

Ufak Bir Değişiklik Yapalım ve İlk Uygulamamızı Oluşturalım

Tekst nesnesine çift tıkladığımızda sağda nesneyle ilgili yazıyı görüyoruz. Buraya istediğimiz bir yazı yazıyoruz .

Artık APK Dosyası Oluşturmayı Deneyebiliriz

Sırasıyla Build ve Generate Signed APK ya tıklıyoruz ve imza atmaya hazırız. Generate Signed APK Penceresi açılıyor ve imza atmamızı istiyor. Bu inşa ettiğimiz geliştirdiğimiz uygulamamızın güvenliği için.

Android studio uygulama imzalama

Sırasıyla Creat New e tıklayıp Key Store Patche dosyasına isim veriyoruz. Password ve Confirm kısımlarını dolduruyoruz. Çok kısa ve kolay bir şifre yazmanızı öneririm bu imzayı istediğiniz kadar uygulamada kullanabilirsiniz. First and Last name kısmınada bir isim yazıyoruz ve OK butonuna tıklıyoruz.

Gelen pencereye tıkladığımızda yazdığımız şifreyi tekrar isteyecek ve bize uygulamayı nereye çıkarmak istediğimizi soracak. Finish e tıklıyoruz ve APK dosyamız bir süre sonra belirttiğimiz yerde. Çıkan APK dosyasını telefon veya tabletimize kopyalıyor ve kuruyoruz. Gerçek bir cihaza kuruyorsak harici kaynaklardan gelen uygulamalara izin vermemiz gerekiyor. Emülatördede deneyebiliriz uygulamayı fakat ilk uygulamayı telefonda görmenin keyfi paha biçilemez.

android ilk uygulama ekran görüntüsü

android ilk uygulama ekran görüntüsü

Yukarıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi ekrandaki tekste ne yazdıysak onu görüyoruz. İlk Uygulamayı oluşturduğumuza göre geliştirmek için biraz daha okuyup biraz da deneme yanılmayla geliştirebilirsiniz.