Araçlar - Makaleler

Zyxel modem port açma

2 Haziran 2018, Yazar 0 comment

Zyxel Modemde Port Açma ve Test Etme Resimli Anlatım

Zyxel de kendini modem dünyasında kanıtlamış fakat isminin nasıl telaffuz edileceği hakkında şüphelerim olan bir marka. Avrupada bir çok ülkede de en çok kullanılan markalar arasında olduğunu bizzat kendim gördüm. Firmaların kurulum dahil kampanyalarında verilen modem markalarından biri olduğunuda söyleyebiliriz, Zyxel modemlerde nasıl port açılacağı ve açılan portların nasıl test edileceği hakkında bir sunum hazırladık.

Piyasanın En Çok Tercih edilen Modemleri

Şu marka daha iyidir diye birşey söylemek istemiyorum … piyasada en çok kullanılan 4 marka tespit ettik bunlar TP-Link, Airties, Zyxel ve Huawei. Neden tercih edildikleri hakkında fikrim var fakat bu konuya burada girip uzatmak istemiyorum. Zaten bu yazıyı okuyorsanız port açmayla ilgili sıkıntı yaşıyorsunuz ve hemen sonuca gitmek istiyorsunuzdur.

Zyxel Modemde Port Açmak

Zyxel firmasının fabrikasyon arayüz Kullanıcı Adı : admin bazı modellerinde (root)  Şifresi : 1234 bazı modellerinde (root) veya hizmet aldığınız firma ismi (vodafone olabilir, ttnet olabilir, superonline olabilir) bu kullanıcı kitapçığında yazar, şifreyi değiştirdiyseniz ve hatırlamıyorsanız arkasında bulunan reset deliğine bir ataç veya ince bir şeyle 10 saniye basılı tutarsanız fabrika ayalarına geri döner fakat internete bağlandığınız diğer şifrelerde silinecektir. Eğer internet kullanıcı adınızı ve şifrenizi bilmiyorsanız önce bunu öğrenin öyle reset atın derim.

 

Zyxel Modemde Ağ Adresi ve Ara Yüzü

Bir çok modemde olduğu gibi Huaweinin arayüzüne de 192.168.1.1 adresinden ulaşıyoruz. Bir explorer sayfası açıp 192.168.1.1 yazıyoruz ve Kullanıcı Adı : admin bazı modellerinde (root)  Şifresi : 1234 bazı modellerinde (root) veya hizmet aldığınız firma ismi (vodafone olabilir, ttnet olabilir, superonline olabilir) yazıyoruz ve Oturum aç a tıklıyoruz. Eğer bilgileri doğru girdiyseniz modeme giriş yapabilirsiniz. Sırasıyla resimlerde gördüğümüz düğmelere tıklıyoruz ve port açma arayüzüne gelip resimde gördüğümüz gibi düzenliyoruz resimde 80 portu açılmıştır TAMAM düğmesine tıklıyoruz. Evet port açma işlemini bitirdik, gelelim portumuzun açılıp açılmadığını test etmeye bunun için droid.com.tr de bulunan port kontrol sayfamızı ziyaret edebilir veya Android Uygulamasını indirip portlarınızı test edebilirsiniz.  Takıldığınız bir yer varsa yoruma sorunuzu yazabilirsiniz .