Araçlar - Makaleler

TP-Link modem port açma

3 Haziran 2018, Yazar 0 comment

TP-Link Modemde Port Açma ve Test Etme Resimli Anlatım

TP-Link fiyat performans olarak en beğendiğim modem diyebilirim. Basit ara yüzü ile bir çok standardı destekleyen TP-Link  altyapı hizmeti veren firmaların kurulum dahil kampanyalarında verilen modem markalarından biridir aynı zamanda. TP Link modemlerde nasıl port açılacağı ve açılan portların nasıl test edileceği hakkında bir sunum hazırladık, incelediğimiz modem Archer D2 AC750 biraz üst konfigürasyona sahip ve bazı modellerden de farklı fakat genel olarak TP-Link  geleneksel arayüzünde uzaklaşmamış diyebiliriz. Bu inceleme size TP link in diğer modelleri içinde fikir verecektir.

Piyasanın En Çok Tercih edilen Modemleri

Şu marka daha iyidir diye birşey söylemek istemiyorum … piyasada en çok kullanılan 4 marka tespit ettik bunlar TP-Link, Airties, Zyxel ve Huawei. Neden tercih edildikleri hakkında fikrim var fakat bu konuya burada girip uzatmak istemiyorum. Zaten bu yazıyı okuyorsanız port açmayla ilgili sıkıntı yaşıyorsunuz ve hemen sonuca gitmek istiyorsunuzdur.

TP Link Modemde Port Açmak

TP-Link firmasının fabrikasyon arayüz Kullanıcı Adı : admin   Şifresi : admin bazı modellerinde (password) veya hizmet aldığınız firma ismi (vodafone olabilir, ttnet olabilir, superonline olabilir) bu kullanıcı kitapçığında yazar, şifreyi değiştirdiyseniz ve hatırlamıyorsanız arkasında bulunan reset deliğine bir ataç veya ince bir şeyle 10 saniye basılı tutarsanız fabrika ayalarına geri döner fakat internete bağlandığınız diğer şifrelerde silinecektir. Eğer internet kullanıcı adınızı ve şifrenizi bilmiyorsanız önce bunu öğrenin öyle reset atın derim.

TP Link Modemde Ağ Adresi ve Ara Yüzü

Bir çok modemde olduğu gibi TP Link arayüzüne de 192.168.1.1 bazı modelleinde 192.168.2.1 adresinden ulaşıyoruz. Bir explorer sayfası açıp 192.168.1.1 yazıyoruz ve  Kullanıcı Adı : admin   Şifresi : admin bazı modellerinde (password) veya hizmet aldığınız firma ismi (vodafone olabilir, ttnet olabilir, superonline olabilir) yazıyoruz ve Login e tıklıyoruz. Eğer bilgileri doğru girdiyseniz modeme giriş yapabilirsiniz. Sırasıyla resimlerde gördüğümüz düğmelere tıklıyoruz ve port açma arayüzüne gelip resimde gördüğümüz gibi düzenliyoruz resimde 80 portu açılmıştır TAMAM düğmesine tıklıyoruz. Evet port açma işlemini bitirdik, gelelim portumuzun açılıp açılmadığını test etmeye bunun için droid.com.tr de bulunan port kontrol sayfamızı ziyaret edebilir veya Android Uygulamasını indirip portlarınızı test edebilirsiniz.  Takıldığınız bir yer varsa yoruma sorunuzu yazabilirsiniz .