Araçlar - Makaleler

POE Nedir ?

7 Temmuz 2017, Yazar 1 comment
POE (Power Over Ethernet) ne demek?

Ethernet kablosu üzerinde 4 per yani 8 adet tel bulunur ve bu 8 adedin 4 tanesi data transferi için kullanılır, geriye kalan 4 adet normal şartlar altında kullanılmaz.
Ayrıca Enerji Kablosu Gerekmeden Bağlantı

PoE, İngilizce Power over Ethernet teriminin baş harflerinin kısaltmasıdır. PoE, Belirli standartlar veya özel tasarımlar kapsamında, bir sistemin çalışması için gerekli enerjinin ethernet portundaki belirli pinler kullanılarak, bağlantı kablosu ile iletilmesidir. Böylelikle ayrıca bir enerji kablosu ihtiyacı kalmamaktadır. Kablosuz modüller (Access point, point to point cihazlar vb.), IP kameralar, dönüştürücüler ve benzeri sistemlerde PoE yaygın olarak kullanılmaktadır. PoE sistemlerinde güç müstakil iletkenden verilebildiği gibi, veri haberleşmesinde kullanılan iletken üzerinden de verilebilmektedir. Farklı markalar farklı yöntemler kullansada genel olarak Bunlardan ikisi standart olarak tarif edilmiştir (IEEE 802.3). 10BASE-T ve 100BASE-T sistemlerde iki veya dört çift iletken kullanıldığından, enerji boşta kalan iletkenlerle iletilebilmektedir.

100 Metreye Kadar POE

Genellikle 100 metreye kadar tavsiye edilen POE bağlantısı  genellikle 24 Volt DC ve 500 MA ile kullanılmaktadır. Farklı markalar 44 Volt 350 MA gibi değerlerde kullanmaktadır. Power Over Ethernet kullanılan kablonun kalitesine ve özelliklerine göre faklı mesafelerde çalışabilmekteyse de 100 metreye kadar tavsiye edilmektedir.

  1. Arduino Ethernet Shield 2 | droid teknoloji
  2. Comments are closed.