Araçlar - Makaleler

Huawei modem port açma

2 Haziran 2018, Yazar 0 comment

Huawei Modemde Port Açma ve Test Etme Resimli Anlatım

Huawei’nin son yıllarda en çok kullanılan ve firmaların kurulum dahil kampanyalarında verilen modem markalarından biri olduğunu söyleyebiliriz, bu modemlerde nasıl port açılacağı ve açılan portların nasıl test edileceği hakkında bir sunum hazırladık.

Piyasanın En Çok Tercih edilen Modemleri

Şu marka daha iyidir diye birşey söylemek istemiyorum … piyasada en çok kullanılan 4 marka tespit ettik bunlar TP-Link, Airties, Zyxel ve Huawei. Neden tercih edildikleri hakkında fikrim var fakat bu konuya burada girip uzatmak istemiyorum. Zaten bu yazıyı okuyorsanız port açmayla ilgili sıkıntı yaşıyorsunuz ve hemen sonuca gitmek istiyorsunuzdur. Sunuma Huawei ile başlıyorum.

Huawei Modemde Port Açmak

Huawei firmasının fabrikasyon arayüz Kullanıcı Adı : admin Şifresi : hizmet aldığınız firma ismi (vodafone olabilir, ttnet olabilir, superonline olabilir) bu kullanıcı kitapçığında yazar, şifreyi değiştirdiyseniz ve hatırlamıyorsanız arkasında bulunan reset deliğine bir ataç veya ince bir şeyle 10 saniye basılı tutarsanız fabrika ayalarına geri döner fakat internete bağlandığınız diğer şifrelerde silinecektir. Eğer internet kullanıcı adınızı ve şifrenizi bilmiyorsanız önce bunu öğrenin öyle reset atın derim.

 

Huawei Modemde Ağ Adresi ve Ara Yüzü

Bir çok modemde olduğu gibi Huaweinin arayüzüne de 192.168.1.1 adresinden ulaşıyoruz. Bir explorer sayfası açıp 192.168.1.1 yazıyoruz ve Kullanıcı adına : admin Şifre : hizmet aldığınız firma ismi (vodafone olabilir, ttnet olabilir, superonline olabilir) yazıyoruz ve giriş yapa tıklıyoruz. Eğer bilgileri doğru girdiyseniz modeme giriş yapabilirsiniz. Sırasıyla resimde gördüğümüz düğmelere tıklıyoruz ve port açma arayüzüne gelip resimde gördüğümüz gibi düzenliyoruz resimde 80 portu açılmıştır, dikkat edilmesi gereken kısım Arayüz yazan yerdeki seçenek burada kullandığınız bağlantı tipine göre seçim yapıyoruz (ADS veya VDSL bağlantı kullanıyor olabiliriz) ve onayla düğmesine tıklıyoruz evet port açma işlemini bitirdik, gelelim portumuzun açılıp açılmadığını test etmeye bunun için droid.com.tr de bulunan port kontrol sayfamızı ziyaret edebilir veya Android Uygulamasını indirip portlarınızı test edebilirsiniz.  Takıldığınız bir yer varsa yoruma sorunuzu yazabilirsiniz .