Araçlar - Makaleler

Cep Telefonu Uygulamalarına da Vergi Geliyor

16 Ekim 2017, Yazar 67 comments

Ekonomik Dar Boğaz Her Alanda Kendini Gösteriyor

Cep telefonlarına indirilen ücretli uygulama ve oyunları da takibe alan Maliye, firmalardan vergi almaya hazırlanıyor. Tabi bu vergi uygulamaları alanlara yani bize hızla yansıyacak. Her zaman ki gibi firmalara vergi kesiliyor gibi görünse de aslında direk kullananlara vergi kesiliyor olacak çünkü elektrik malzemesi alırken konuşulduğu gibi K.D.V. dahilmi hariçmi diye bakacağız.
Play Store da +KDV Yazısını Görünce Şaşırmayın

Hükümetin internet üzerinden elektronik ortamda sunulan hizmetlere KDV getiren torba tasarıdaki yeni düzenlemesi Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülerek kabul edildi. Bu düzenlemeye göre, internet üzerinden yapılan her türlü hizmet sunumlarından elde edilen gelirlerden % 18 oranında KDV tahsil edilecek. Bu tahsilat için firmaların Türkiye’de faaliyet gösterip göstermediğine bakılmayacak. Maliye, vatandaşın cep telefonu ya da bilgisayarına yüklediği her türlü oyun, program ya da uygulama için yerli ya da uluslararası firmalara ödediği paranın yüzde 18’ini KDV olarak tahsil edecek. Vergi daha baştan kesildiği için programları satan uluslararası firmaların eline daha az para geçecek.

Gel Sende Vergi Mükellefi Ol

İnternet üzerinden diyelim ki bir oyunu ya da uygulamayı ücreti karşılığında cep telefonuna, bilgisayarına ya da tabletinize indirdiniz. İndirilen programın örneğin 1 dolar olan bedeli de uluslararası şirketin isteği üzerine bir banka hesabına yatırıldı. Yeni düzenleme gereği banka, 1 doların tamamını şirkete gönderemeyecek. Bunun yerine KDV oranı olan yüzde 18’lik kısmını kesip geri kalan tutarı şirkete verecek. Eğer şirket bu vergiye itiraz ederse, Türkiye’ye gelip KDV mükellefi olması, yani Maliye’nin mükellefleri arasına girmesi gerekecek.
Konuya ilişkin bilgi veren Maliye Bakanı Naci Ağbal, AB ülkelerinde de olan bir düzenlemeyi Türkiye’ye getirdiklerini belirtirken, “ABD yapıyor da biz niye yapmıyoruz. Biz şimdi şirketlere diyoruz ki, gel Türkiye’de KDV mükellefi ol. Olmazsanız resen mükellef yapıp kazancınızı takip edeceğiz. Vergiyi alacağız” diyor. Bakalım konuya firmalar nasıl yaklaşacak.