Araçlar - Makaleler

Arduino SN75176 ile Dmx512 Haberleşme

15 Haziran 2017, Yazar 2 comments
DMX Nedir, Ne İşe Yara ve Arduino ile Ne Alakası Var?

Öncelikle DMX512 nedir bundan bahsetmek lazım sanırım biraz. Aydınlatma otomasyonların da sıkça kullanıldığını belirtebiliriz mesela, yada güvenlik sistemlerinde speeddome kameralar bu protokol ile kontrol edilir. Boğaziçi köprüsünde kullanılan wallwasherlar muhtemelen DMX protokolü ile yönetilmektedir. Sahne aydınlatmaları da yine DMX512 ile kontrol edilir. DMX512 nin olayı mesafedir 1500 mt mesafeden iletişim kurmaya olanak verir. Bende Irakta bir köprü ve çevre aydınlatmasında Android Tablet ve Arduino ile 130 Civarı 36 watt RGB Wallwasher kontrol etmiştim 3 yıl kadar önce. DMX512 nin 512si kanal sayısını belirtir, yani 512 tane cihazla iletişim kurabilir, fakat sahne aydınlatmasında kullanılan bir RGB spot her bir renk için 1 kanal toplamda 3 kanal kullanır eğer üzerinde step motor varsa dahada fazla kanal kullanabilir. DMX512 1 master ve 512 slave kanaldan oluşur diyebiliriz… aslında iki yönlü iletişime ve hatta  birden fazla mastera da imkan verdiği durumlar vardır ama tavsiye etmiyorum.

Arduino ve DMX512

Arduino DMX512 ile çalışan cihazlar içi başarılı bir master olabiliyor, hatta kendiside slave olabiliyor aslında. Arduino Dmx Shilde ı var UNO ve MEGA 2560 ile uyumlu. Ben size sn75176 chip (MAX485 in ucuz versiyonu)ve Promini 328 ile ucuz bir şekilde nasıl iletişim kuracağınızı gösterceğim.

Gerekli Alet Edevat Listesi
Arduino Yeni Kütüphanenin Eklenmesi

DmxSimple kütüphanesini GitHub dan indirmek için açılan sayfada  a tılıyoruz gelen kütüphaneyi Arduino Kurulum klasörümüzün içinde bulunan libraries klasörünün içine kopyalıyoruz. Arduinoyu yeniden başlatıyoruz.

Örnek DMX512 Arduino Kodu

Sırası ile file, examle, DmxSimple üzerine gelerek tıklayın. Açılan kod Dmx cihazları serial üzerinden kontrol etmenizi sağlar. DmxSimple da çıkış pini 3 nolu pin olarak ayarlamıştır. Sonraki anlatımlarım da Android tablet ile Dmx Cihazların nasıl kontrol edileceğinden bahsedeceğim. Aşağıdaki videoda Android Tablet Arduino DMX512 ile kontrol edilen bir projeyi göreceksiniz.

    Comments are closed.