Araçlar - Makaleler

Arduino Prototip Kartlarının Sürücüleri (driver) Nasıl Kurulur?

2 Haziran 2017, Yazar 58 comments
Arduino Sürücüleri Kurulumu ve Sorun Giderme

Aşağıda görüleceği üzere Arduino kartlarının bir çok modeli var benim kullandığım (IDE) de 27 Prototip kartı görülüyor ki şu anda daha çok var.

arduino kart (board) çeşitleri

Arduino Prototip Kartları

Bunların tanıtılması ve yüklemeden önce kartımızın programda seçilmesi hakkında bilgi vereceğim. En sık yapılan ve zaman kaybettiren hatalardan biri farklı bir kartın programda seçili olduğunu unutup yükleme yapmaya çalışmaktır. Eğer alttaki hatayı alıyorsanız ilk bakmanız gereken yer doğru kartın seçili olup olmadığıdır.

avrdude: stk500_getsync(): not in sync: resp=0x00

arduino stk500_getsync(): hatası

arduino stk500_getsync(): hatası

Şimdi biraz ön bilgi aldığımıza göre kartımızın USB kablosunu bilgisayarımıza takalım. Program ve sürücüler hatasız kurulduysa aygıt yöneticisinde aşağıda olduğu gibi kartınızı görebilirisiniz.

Aygıt yönetcisinde kartınızı görebilirsiniz

Arduino Aygıt Yöneticisinde Görünür

Promini yada klon kart kullanıyorsanız aygıt yöneticisinde USB Serial Port olarak ta görülebilir. Arduino kartınız otomatik olarak kurulmazsa kurulum dosyası içinde bulunan drivers klasörünü göstererek sürücüyü elle kurmayı deneyebilirsiniz.

arduino kart ve port seçimi

arduino ilk yükleme

Doğru kartı ve portu aygıt yöneticisi üzerinde görebilirsiniz.Not : Arduino bootloader yani kartınızın üzerinde bulunan kurulum arayüzü zarar görmüş ise de (avrdude: stk500_getsync(): not in sync: resp=0x00) hatasını görebilirsiniz. Bu durumda meşakkatli bir yöntem olan rx tx portları üzerinden başka bir Arduino yardımı ile kurulum gerçekleştirebilirsiniz. Bunu başka bir zaman ele alacağız.