Araçlar - Makaleler

Arduino Nedir, Atmega ve Atmel ile İlişkisi Nelerdir?

25 Haziran 2017, Yazar 57 comments
Arduino Denince Akla UNO Geliyor

Sanırım Arduino dendiğinde akla ilk gelen Arduino UNO oluyor, bunun sebebi de prototiplemeye başlangıç için tasarlanmış olması. Öncelikle Atmel ile Arduino arasındaki ilişkiden bahsetmek lazım diye düşünüyorum. Bilmeyenlerimiz Arduino yu başlı başına birşey düşünüyor olabilirler. Arduino, Atmel tarafından geliştirilmiş entegre bir devre microchipi kullanır. Aşağıda ilk Arduino UNO larda kullanılan Atmega8 görülüyor. Yeni Arduino UNO larda SMD (ana devreye lehimli) çipler tercih edilmektedir.

Sadece Bir USB Kablosu İle Arduino UNO

Arduino UNO ile programlamaya başlamanız için gereken sadece bir USB kablosudur. Daha önceki yazılarımdan birinde Arduino üzerindeki ledin kontrolü ile ilgili bir paylaşımım olmuştu oradan nasıl kontrol edeceğinize bakabilirsiniz. Birazda pinlerinden bahsedelim… Atmega 168 ve 328 kullanan Arduino modellerinde (UNO, Promini v.s) 0 ve 1 nolu digital pinler Serial haberleşme için kullanımakta fakat eğer isterseniz  siz normal digital pin olarak kullanıp sensor falanda bağlayabilirsiniz. Bunun dışında 12 tane zaten digital pinimiz mevcut 2 dahil 13 e kadar. 0 dahil 5 e kadar 6 adet analog pinimiz var, bunlarla analog sensörleri ve potans gibi analog bağlantıları okuyabiliyoruz. biraz zorlama ile digital pinede dönüşebiliyorlar hemen hemen. Bahsettiğimiz bu pinler frklı haberleşme yöntemleri için PWM içinde kullanılabiliyor. Arduino’nun içinde daha bir çok hazine mevcut … örnek kodlarla başlayıp geliştirmek size kalmış.Arduino ve Windows Kurulumu

Windows kurulumunun çok basit oluşu ve yeni arayüzlerinin Türkçe oluşu ile Arduino IDE herkesin kullanabileceği bir elektroniğe giriş platformu olmayı başardı. Hatta yeni web editör ile kodlarınızı direk web sayfasında derleyebilir ve buluta kaydedebilirsiniz… buluta falan güvenmem yanımdan ayırmam kodlarımı diyorsanız taşınabilir kurulum tam size göre.

Arduino’ya Nereden Başlamak Lazım ?

Piyasada bolca çeşidi bulunan başlangıç kitlerinden biri ile başlayabilirsiniz. Bir kaç yıl önce bir UNO 50 TL sıydı şimdi ise başlangıç kitleri o paralara satılıyor. LCD ekran uygulamasından step motoruna, led kontrolüne, ısı ve ışık sensörlerine daha bir çok örnek uygulama kitlere dahil sunuluyor. Orjinal Arduino başlangıç setinin biraz daha pahalı olduğunu belirtmekte fayda var.

Arduino İle Neler Yapabiliriz?

Neler yapamayız ki? Sanırım en heyecanlı kısım burası oluyor… Özellikle aydınlatma otomasyonu üzerine bir çok gerçekleştirilmiş uygulamayı kodları ile birlikte burada bulabilirsiniz. Android ve Arduino ile geliştirilmiş uygulamaları sitede aratarak bulabilirsiniz zamanla tüm projeleri buradan paylaşacağım. Arduino nun bu konuda bir çılgınlar ordusu olduğunu paylaşıp hakkını vermek lazım bu acaip çalışkan arkadaşların toplanma yeri ise Arduino Project Hub . Şimdilik bu kadar… bir dahaki paylaşım Atmega ve Micro arasında karşılaştırma olacak.