Araçlar - Makaleler

Arduino herkes için elektronik

1 Haziran 2017, Yazar 0 comment
Arduino açık kayanak yazılım ve donanım platformu

Herkes için derken; bildiğimiz, aklınıza ilk gelen kimse onu kastettiğimiz herkes.

Sıfırdan 50 TL harcayarak havyasını, lehimini, delikli pertinaksını, bir kaç komponentini, Arduino kartını satın alabileceğiniz ve kendinizi elektronik dünyasının engin sularına salabileceğiniz yepyeni  bir macera.

arduino bilim sınıfı

Arduino basit ve karışık, bilimsel ve amatör bir çok projenin beynini oluşturur. Arduino öğrencileri, hobicileri, sanatçıları, bilim adamlarını ve birçok gruptan insanı bir araya getiriyor. Kolektif zekanın neleri başaracağına en mükemmel örnekleri sunuyor.Arduino Nereli?

Ivrea Interaction Design Institute te dünyaya gelen Arduino fikri prototiplemeyi basitleştirme fikri üzerine kurulmuş. Süreç içinde basit 8 bit kartlardan giyilebilir cihazlara ve 3d yazıcılara kadar bir çok ürüne dönüşmüş.

Arduino prototip kartı

Neden Arduino?

Arduino, basit oluşu ve herkesin ulaşabilmesi sayesinde binlerce farklı proje ve uygulamada kullanılmaya başlandı. Arduino yazılımı, yeni başlayanlar için kullanımı kolay, aynı zamanda gelişmiş kullanıcılar için de esneklik sunar. Tamamen açık kaynak olan Arduino IDE si (programlama programı) Mac, Windows ve Linux’ta çalışır. Öğretmenler ve öğrenciler, düşük maliyetli bilimsel araçlar oluşturmak, kimya ve fizik ilkelerini kanıtlamak veya programlama ve robotiğe başlamak için bunu kullanmaktadır. Tasarımcılar ve mimarlar etkileşimli prototipler, müzisyenler ve sanatçılar kurulumlar ve yeni enstrümanlarla deneme yapmak için kullanıyorlar. Maketçiler, elbette bunu dünyanın bir çok ülkesinde düzenlenen amatör festivallerinde sergilenen birçok projeyi oluşturmak için kullanıyorlar. Arduino, yeni şeyler öğrenmek için önemli bir araçtır. Çocuklar, hobiciler, sanatçılar, programcılar – herkes, bir kitin adım adım talimatlarını izleyerek veya Arduino topluluğunun diğer üyeleriyle çevrimiçi olarak ve droid.com.tr den projeleri takip ederek fikir alışverişinde bulunmaya başlayabilirler.

Arduino ucuz oluşu kolay bulunuşu yazılımının bir çok işletim sisteminde çalışması ve en önemlisi internet ortamında milyonlarca kaynağı ile diğer örneklerinden ayrılıyor.

Arduino Windows Sürücü (driver)Kurulumu Hakkında